09 سپتامبر

چگونه تبلیغات موثر داشته باشیم؟

تبلیغات موثر

تبلیغات موثر به فروش محصولات و خدمات با کیفیت کمک زیادی می‌کند و البته می‌توان محصولات بی کیفیت را نیز از طریق تبلیغات به فروش رساند، اما این فروش فقط یک بار خواهد بود. حال پرسشی که پیش می‌آید این است که چگونه تاثیر تبلیغات خود را افزایش دهیم؟

ویژگی‌های تبلیغات موثر

خلاقانه: پیام تبلیغات را به شیوه‌ای نو و تازه ارائه کند.

جذاب: عنوان، متن و تصاویر استفاده شده موجب مکث و جلب توجه مخاطب شود.

به یاد ماندنی: موجب شود که مخاطب هرگاه به محصولات و خدمات مرتبط فکر می‌کند، کسب و کار شما را به یاد آورد.

شفاف: پیام مورد نظر را بصورت دقیق، ساده و قابل فهم برای تمام مخاطبان ارائه نماید.

آموزنده: اطلاعات مفیدی در مورد کسب و کار و محصولات مربوطه به مخاطب داده و دلایل خوبی برای خرید از شما ارائه نماید.

متمایز: منحصر بفرد بوده و بلافاصله قابل تشخیص باشد که تبلیغات شما است.

ادامه

03 سپتامبر

ترفندهای روانی افزایش فروش آنلاین

ترفندهای روانی موثر بر فروش آنلاین

کدهای تخفیف و جشنواره‌های فروش روش‌های ساده و شناخته شده‌ای برای تشویق مشتریان به خرید از وب سایت شما هستند اما ترفندهای روانی دیگری نیز وجود دارند که توسط آنها می‌توانید فروش آنلاین خود را افزایش دهید. شما به عنوان یک خرده فروش باید به خاطر داشته باشید که 95 درصد از تصمیمات افراد بر اساس ضمیر ناخودآگاه آنها است.

فروشگاه‌های فیزیکی از ترفندهای روانی خاصی در طراحی فضا و دکوراسیون و حتی پخش موسیقی و رایحه‌های محیطی استفاده می‌کنند و به همین ترتیب فروشگاه‌های آنلاین نیز می‌توانند از ترفندهای روانی مشابه برای افزایش فروش خود استفاده نمایند.

بر اساس تحقیقات، حدود 70 درصد از سبدهای خرید فروشگاه‌های آنلاین به فروش قطعی تبدیل نشده و در مراحل آخر توسط مشتری لغو می‌شوند. اما شاید بتوانید با انجام تغییراتی کوچک در وب سایت مانند اضافه کردن بسته‌های قیمت‌گذاری جدید و یا افزودن اطلاعاتی در مورد میزان فروش و محبوبیت هر محصول، به تصمیم گیری سریع‌تر مشتریان کمک نموده و فروش را افزایش دهید.

در ادامه قصد داریم هفت ترفند روانی موثر بر افزایش فروش آنلاین را معرفی نماییم.

ادامه

01 سپتامبر

بخش بندی بازار

بخش بندی بازار

بخش بندی بازار یک گام ضروری برای موفقیت در توسعه استراتژی مشتری در هر دو بازار B2B و B2C است. با شناسایی خصوصیات متمایز هر بخش از بازار، شرکت‌ها می‌توانند رویکرد هدفمندتری به مشتریان خود داشته باشند.

بخش بندی بازار (Market Segmentation) تنها مختص مشتریان نهایی نیست و شرکت‌ها می‌توانند هر سه گروه توزیع کنندگان، خرده فروشان و مصرف کنندگان نهایی را بخش بندی نمایند.

بخش بندی بازار به مفهوم تقسیم کل بازار به مجموعه‌‌ای از بازارهای کوچک‌تر بر اساس خصوصیات آنها است. فرایند بخش بندی بازار معمولا شامل مراحل زیر می‌گردد:

  • تعریف بازار مرتبط
  • تعیین معیارهای بخش بندی بازار
  • انتخاب بخش‌های هدف جهت تمرکز بر آنها

در این فرایند همچنین باید به میزان تقسیم بندی بازار و اندازه بخش‌ها توجه نمود.

ادامه

26 آگوست

انتخاب مشتریان هدف

انتخاب مشتری هدف

بخش مهمی از استراتژی هر شرکت انتخاب مشتریان هدف است. شرکت باید تصمیم بگیرد که کدام دسته از مشتریان را می‌خواهد جذب و در بلندمدت نگهداری کند و کدام دسته از مشتریان را بهتر است صرفنظر کند.

تصمیم‌گیری در مورد مشتریان هدف از آن جهت مهم است که هر شرکت دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود است و در محیط رقابتی کنونی، شرکت‌ها نمی‌توانند رضایت همه مشتریان را کسب کنند. بنابراین اتخاذ یک استراتژی مشتری مشخص و تمرکز بر روی دسته معینی از مشتریان تنها راه موفقیت در بازار کنونی است.

ادامه

25 آگوست

فرایندهای کلیدی CRM

فرایندهای کلیدی CRM

استراتژی CRM بر پایه یک رویکرد سازمانی تعریف شده و نمی‌توان آن را محدود به واحدهایی مانند بازاریابی و فروش دانست. برای توسعه این رویکرد سازمانی، ابتدا ضروری است که فرایندهای کلیدی CRM و مسائل مرتبط با آنها را شناسایی و بررسی نماییم.

بر اساس تحقیقات پنج فرایند کلیدی CRM عبارتند از:

  • فرایند توسعه استراتژی (Strategy Development Process)
  • فرایند ایجاد ارزش (Value Creation Process)
  • فرایند یکپارچه سازی کانال‌های ارتباطی (Multi-channel Integration Process)
  • فرایند مدیریت اطلاعات (Information Management Process)
  • فرایند ارزیابی عملکرد (Performance Assessment Process)

ادامه

24 آگوست

بازاریابی تک به تک

بازاریابی تک به تک

یکی از عناصر کلیدی استراتژی بازاریابی، شناسایی بازارهای هدف و بخش‌های مناسب بازار است. در بازارهای مصرف کننده این بخش‌بندی (Segmentation) ممکن است بر اساس معیارهایی مانند سن، جنسیت و یا سبک زندگی انجام گردد. اما در بخش بندی بازارهای B2B ، معیارها مواردی مانند صنعت، اندازه شرکت، نوع مالکیت و … هستند.

هنگامی که بازارها رقابتی‌تر می‌شوند و مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها به دنبال راهکارهای بسیار خاص برای نیاز خود هستند، بازارها نیز به بخش‌های کوچکتری تقسیم می‌شوند. نکته قابل توجه این است که در صورتیکه بخش بندی بازار به سطح تک تک مشتریان برسد، خصوصیات بازاریابی نیز تغییر می‌کند.

بخش‌های بازار دارای حافظه نیستند، با شما ارتباط برقرار نمی‌کنند، شکایت نمی‌کنند و مشتری دیگری را نیز معرفی نمی‌کنند. اما یک مشتری منفرد تمام خصوصیات فوق را دارد. بنابراین یک بازاریاب تک به تک سعی می‌کند که از این ویژگی‌ها برای توسعه روابط مستمر با مشتریان استفاده نماید.

ادامه

23 آگوست

مفاهیم کلیدی بازاریابی رابطه ای

بازاریابی رابطه ای

بازاریابی رابطه ای بر وفاداری مشتری تمرکز داشته و بر ایجاد، بهبود و حفظ روابط بلندمدت با مشتریان تاکید دارد. در این مقاله قصد داریم سه ویژگی متمایز بازاریابی رابطه ای را بررسی کنیم.

ویژگی اول بازاریابی رابطه ای (Relationship Marketing)، تاکید بر نگهداری مشتری و افزایش ارزش طول عمر مشتری از طریق استراتژی‌های نگهداری مشتری است. ویژگی دوم بازاریابی رابطه ای آن است که شرکت‌ها برای موفقیت بلندمدت در بازارهای هدف، نیازمند توسعه روابط با ذینفعان هستند. در نهایت ویژگی سوم بازاریابی رابطه ای این است که باید بازاریابی را به عنوان یک مسئولیت مهم برای تمام واحدها و کارکنان سازمان تعریف نمود و آن را وظیفه‌ای محدود به واحد بازاریابی در نظر نگرفت.

ادامه

20 آگوست

موفقیت در پیاده سازی CRM

پیاده سازی نرم افزار CRM

پیاده سازی سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در هر سازمان پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. شرکت‌های بزرگ منابع کافی برای تحلیل سیستم، سفارشی سازی و آموزش را در اختیار دارند اما شرکت‌های کوچکتر معمولا دچار کمبود بودجه برای انجام این مراحل هستند. این شرکت‌ها معمولا تلاش می‌کنند که با کمترین هزینه و بیشترین بهره وری، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را پیاده سازی نمایند. در ادامه قصد داریم مراحل ضروری برای موفقیت در پیاده سازی CRM را بررسی نماییم.

ادامه

08 آگوست

ارزیابی سرنخ ها در 10 دقیقه

ارزیابی سرنخ ها در 10 دقیقه

یکی از نکات مهم در بازاریابی و فروش این است که معمولا هشتاد درصد سرنخ ها هیچگاه به مشتری تبدیل نمی‌شوند و فقط وقت کارکنان شما را تلف می‌کنند. بنابراین شما باید فرایند مشخصی را تعریف کنید که کارکنان فروش با استفاده از آن بتوانند سرنخ ها را با سرعت و دقت مناسب ارزیابی نموده و آنها را تایید یا رد نمایند. در این مقاله قصد داریم روش ارزیابی سرنخ ها و همچنین جلب اعتماد آنها در یک مکالمه تلفنی 10 دقیقه‌ای را بررسی نماییم.

ادامه

17 ژوئن

امنیت اطلاعات و نرم افزار CRM

نرم افزار CRM و امنیت اطلاعات

امنیت و دسترسی به اطلاعات در نرم افزار CRM و سایر زمینه‌های فناوری اطلاعات معمولا در نقطه مقابل هم هستند و باید تعادلی بین آنها برقرار گردد. در مورد نرم افزار CRM ، تمام کارکنان نیاز دارند که به اطلاعات مشتریان دسترسی داشته باشند اما اینکه به هر کاربر و واحد سازمانی تا چه میزان دسترسی داده شود، نیازمند برنامه‌ریزی و طراحی دقیق است.

در ادامه به بررسی برخی جنبه‌های امنیت اطلاعات در نرم افزار CRM خواهیم پرداخت.

ادامه