08 آگوست

ارزیابی سرنخ ها در 10 دقیقه

ارزیابی سرنخ ها در 10 دقیقه

یکی از نکات مهم دربازاریابی و فروش این است که معمولا هشتاد درصد سرنخ ها هیچگاه به مشتری تبدیل نمی‌شوند و فقط وقت کارکنان شما را تلف می‌کنند. بنابراین شما باید فرایند مشخصی را تعریف کنید که کارکنان فروش با استفاده از آن بتوانند سرنخ ها را با سرعت و دقت مناسب ارزیابی نموده و آنها را تایید یا رد نمایند. در این مقاله قصد داریم روش ارزیابی سرنخ ها و همچنین جلب اعتماد آنها در یک مکالمه تلفنی 10 دقیقه‌ای را بررسی نماییم.

دقیقه 1: هدف از مکالمه ارزیابی سرنخ است

این یک مکالمه جهت ارزیابی است، بنابراین مهم است که فضای مکالمه را به درستی تعریف کنید. خود را در موقعیت شخص تصمیم گیرنده قرار دهید. همواره به خاطر داشته باشید که شما در حال ارزیابی سرنخ هستید و نه متقاعد کردن او برای خرید از شما.

دقیقه 2: سرنخ چرا و چگونه با شما تماس گرفته است؟

آنها چگونه با شما آشنا شده‌اند و چرا تصمیم به تماس گرفته‌اند؟ شناخت زمینه و اطلاعات قبلی سرنخ بسیار مهم است. اگر سرنخ از طریق آگهی تماس گرفته است، احتمالا شناخت چندانی در مورد شرکت و نحوه ارائه خدمات ندارد. اما اگر از طریق معرفی دیگران با شما تماس گرفته است، پس احتمالا اطلاعات اولیه‌ای هم در مورد شما دارد و جلب اعتماد او ساده‌تر است. همچنین نحوه آشنایی مشتری را در نرم افزار CRM ثبت نمایید تا در آینده بتوانید گزارشی از اثربخشی کانال‌های بازاریابی داشته باشید.

دقیقه 3: شناخت کلی سرنخ

در این مرحله شما باید یک آشنایی کلی با سرنخ و زمینه‌های فعالیت آن بدست آورید. هدف اصلی این است که متوجه شوید که آیا سرنخ می‌تواند یک مشتری بالقوه برای شما باشد یا خیر. اما مراقب باشید که سرنخ شروع به ارائه توضیحات مفصل و طولانی نکند. از آنها بخواهید که خود را ظرف یک تا دو دقیقه معرفی کنند و یا به جای درخواست معرفی، از آنها سوالات کلیدی مشخصی بپرسید تا سریعتر به آشنایی کلی برسید.

دقیقه 4: آشنایی با هدف سرنخ

مشتری اکنون در چه موقعیت و وضعیتی قرار دارد و به کجا می‌خواهد برسد؟ این سوال هم شما را با هدف نهایی مشتری آشنا می‌کند و هم موضوع مکالمه را بر روی اهداف متمرکز می‌کند تا شما بتوانید در ادامه در مورد کمک‌های قابل ارائه برای رسیدن به این اهداف صحبت کنید.

دقیقه 5: تعیین موانع احتمالی

از سرنخ سوال کنید که چرا تا کنون به این اهداف نرسیده‌اند. سعی کنید که مسائل و موانع موجود در مسیر مشتری برای رسیدن به اهداف نهایی را شناسایی کنید. در این مرحله نه تنها با مشکلات مشتری آشنا خواهید شد بلکه می‌توانید خود را درموقعیت شخصی که راهکارهای مناسبی برای رفع این مسائل دارد قرار دهید.

دقیقه 6: تعیین انتظارات و درخواست‌های مشتری

پیش از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می‌توانید به آنها کمک کنید یا خیر، ضروری است که با انتظارت مشتری آشنا شوید. اگر انتظارات و درخواست‌های مشتری با خدمات قابل ارائه شما منطبق باشد، امکان همکاری فراهم خواهد بود.

دقیقه 7: فوریت و اولویت کار از دید مشتری

اگر از دید مشتری نیاز به انجام کار فوری نیست، شما در فروش مشکل خواهید داشت و مشتری احتمالا در خرید جدی نیست. یک سرنخ مناسب، شخصی است که به خدمات شما نیاز جدی و فوری دارد.

دقیقه 8 و 9: بازگویی انتظارات مشتری

اکنون زمان بدست آوردن اعتماد و احترام مشتری است. اگر شما به صحبت‌های مشتری با دقت گوش کرده باشید، اکنون باید بتوانید انتظارات و درخواست‌های آنها و همچنین موانع احتمالی را برای مشتری بازگو کنید. بدیهی است که اگر شما قادر باشید نیازها و مسائل آنها را حتی بهتر از خودشان تشریح کنید، مشتری قطعا علاقمند به همکاری با شما خواهد شد.

دقیقه 10: تایید یا رد سرنخ

دقیقه پایانی برای جمع بندی مکالمه است. تا اینجا شما باید متوجه شده باشید که این سرنخ قابل تایید است یا خیر. اگر قصد تایید سرنخ را دارید، باید برای مشتری مراحل بعدی کار را توضیح دهید. اما اگر به این نتیجه رسیده‌اید که سرنخ مناسب شرکت شما نیست باید بصورت مودبانه به مشتری توضیح دهید که امکان همکاری ندارید. در صورت امکان شرکت مناسب دیگری را به مشتری معرفی نمایید. به این ترتیب هم مشتری و هم شرکت معرفی شده قدردان شما خواهند بود.

با تعریف این فرایند مشخص، کارکنان فروش قادر خواهند بود ارزیابی سرنخ ها را در یک مکالمه تلفنی کوتاه اجرا نموده و در مورد تایید یا رد آنها تصمیم گیری نمایند. به این ترتیب کارشناسان فروش فرصت بیشتری برای پیگیری سرنخ‌های مناسب و تبدیل آنها به مشتری خواهند داشت.

17 ژوئن

امنیت اطلاعات و نرم افزار CRM

نرم افزار CRM و امنیت اطلاعات

امنیت و دسترسی به اطلاعات در نرم افزار CRM و سایر زمینه‌های فناوری اطلاعات معمولا در نقطه مقابل هم هستند و باید تعادلی بین آنها برقرار گردد. در مورد نرم افزار CRM ، تمام کارکنان نیاز دارند که به اطلاعات مشتریان دسترسی داشته باشند اما اینکه به هر کاربر و واحد سازمانی تا چه میزان دسترسی داده شود، نیازمند برنامه‌ریزی و طراحی دقیق است.

در ادامه به بررسی برخی جنبه‌های امنیت اطلاعات در نرم افزار CRM خواهیم پرداخت.

سرورهای داخلی یا فضای ابری

شرکت‌ها معمولا برای انتخاب محل قرارگیری نرم افزار CRM ، مسائل مختلفی را در نظر می‌گیرند که یکی از فاکتورهای مهم در این تصمیم گیری، امنیت اطلاعات است. اگر در شرکت شما وضعیت تجهیزات سخت افزاری، شبکه، برق اضطراری، تهویه مطبوع، امنیت فیزیکی و … در سطح قابل قبولی است و نیروی متخصص کافی برای نگهداری از سرورها را هم در اختیار دارید و همچنین دسترسی کاربران به نرم افزار نیز بیشتر از داخل سازمان است، احتمالا گزینه قرارگیری نرم افزار CRM در داخل سازمان را ترجیح می‌دهید.

اما در صورتیکه وضعیت منابع داخلی را مطلوب ارزیابی نمی‌کنید، می‌توانید به میزبانی نرم افزار بر روی سرورهای فیزیکی یا مجازی قابل تهیه از دیتاسنترهای معتبر فکر کنید.

هکرها و بد افزارها

هکرها و بدافزارها یکی از مهمترین مشکلات امنیتی هستند که باید از سرورها و نرم افزارهای سازمانی در مقابل آنها محافظت نمود. رعایت موارد زیر بر روی تمام سرورها به ویژه سرور میزبان نرم افزار CRM ضروری است.

 • سیستم عامل ویندوز سرور را حتما بروز رسانی کنید.
 • یک نرم افزار آنتی ویروس معتبر بر روی سرور نصب کنید.
 • با استفاده از فایروال سخت افزاری یا نرم افزاری، تمام پورت‌های غیر ضروری را غیر فعال نمایید. همچنین حتما پورت پیش فرض Remote Desktop را تغییر دهید.
 • از مناسب بودن تمام رمزهای عبور مطمئن شوید. رمزهای عبور ساده بسیار آسیب پذیر هستند.
 • هیچ نرم افزار سازمانی یا کاربردی دیگری بر روی سرور CRM نصب نکنید. نرم افزار CRM نیاز به یک سرور کاملا اختصاصی دارد که البته می‌تواند یک سرور مجازی باشد.
 • در صورت امکان از سرورهای مجازی استفاده نمایید. این سرورها دارای قابلیت پشتیبان گیری و بازیابی کامل سیستم عامل و اطلاعات موجود بر روی سرور هستند که گاهی بسیار مفید خواهد بود.
 • بر روی سرور CRM، هیچ فولدری را با دسترسی نوشتن یا تغییر به اشتراک نگذارید. اگر نیاز به محلی برای File Sharing دارید از سرورهای دیگر استفاده کنید.

پشتیبان گیری از داده‌ها

یکی از ضروری‌ترین اقدامات امنیتی تهیه نسخه پشتیبان از تمام داده‌های مهم سازمان به ویژه بانک‌های اطلاعاتی است. اگر از نرم افزار Microsoft Dynamics CRM استفاده می‌نمایید، کافی است از بانک‌های اطلاعاتی موجود بر روی SQL Server بصورت منظم و خودکار نسخه پشتیبان تهیه کنید.

البته توجه داشته باشید که ذخیره نسخه‌های پشتیبان بر روی هارد دیسک سرور کافی نیست و باید حتما بصورت منظم و خودکار آنها را در محل مطمئن دیگری نیز کپی نمایید، زیرا در صورت بروز مشکلات سخت‌افزاری برای هارد دیسک سرور یا آلودگی به باج افزارها و یا حوادثی مانند سرقت و آتش سوزی، کل اطلاعات روی هارد دیسک داخلی و احتمالا هارد دیسک‌های اکسترنال متصل به سرور را از دست خواهید داد. یکی از گزینه‌ها، کپی اطلاعات بصورت فشرده و رمزنگاری شده بر روی یک فضای FTP موجود در یک دیتاسنتر است.

تنظیم مجوزهای دسترسی

اگر از نرم افزار مایکروسافت CRM استفاده می‌کنید، این نرم افزار دارای سطوح امنیتی بسیار کامل و پیشرفته‌ای است که به راحتی می‌توانید دسترسی کاربران به اطلاعات را محدود و مشخص نمایید. در این نرم افزار CRM می‌توان مجوزهای دسترسی کاربران به اطلاعات را بر اساس نوع و مالکیت رکورد و حتی برای تک تک فیلدهای اطلاعاتی تعیین نمود. همچنین امکان تعیین مجوزهای کاربران برای مشاهده، ایجاد و ویرایش هر رکورد و فیلد اطلاعاتی نیز وجود دارد.

در نرم افزار مایکروسافت CRM، می‌توانیم با توجه به واحدها و گروه‌های مختلف کاری در سازمان، نقش‌های امنیتی مورد نیاز را با دسترسی‌های مناسب تعریف نموده و به کاربران اختصاص دهیم.

خروج اطلاعات از سازمان

شرکت‌ها معمولا به کارکنان خود اجازه می‌دهند که گزارش‌ها و لیست‌های اطلاعاتی مختلفی را مشاهده نمایند. اما اگر علاوه بر مشاهده اطلاعات بر روی مانیتور، مجوز خروجی گرفتن از داده‌ها بصورت فایل‌های Excel را هم به کاربران بدهید، ریسک خروج و سرقت اطلاعات از شرکت را به شدت افزایش داده‌اید. برخی از کارکنان هنگام ترک سازمان، داده‎های مشتریان را با خود به شرکت‌های رقیب می‌برند که این می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به شما وارد نماید.
در نرم افزار مایکروسافت CRM می‌توانید به راحتی مجوز مشاهده، صدور به اکسل و حتی چاپ را محدود نمایید.

تاریخچه تغییرات

علاوه بر تعیین مجوزهای دسترسی کاربران، شما در مواردی نیاز دارید که تاریخچه تغییرات رکوردها و فیلدهای اطلاعاتی را هم در اختیار داشته باشید. برای نمونه ببینید که هر فیلد اطلاعاتی مشتری چند بار و در چه تاریخ‌هایی و توسط چه کاربرانی تغییر کرده است و مقادیر قبلی آن چه بوده است.

این قابلیت در نرم افزار مایکروسافت CRM کاملا پشتیبانی شده و برای اهداف کنترلی و ممیزی و اطمینان از صحت اطلاعات بسیار مفید و ضروری است.

در سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری ، اطلاعات حساس و مهمی مانند اطلاعات مشتریان و اطلاعات بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش شرکت نگهداری می‌شود و کاملا روشن است که در صورت از بین رفتن و یا افشای این اطلاعات چه آسیب‌های زیادی متوجه شرکت و مشتریان آن خواهد شد. بنابراین توجه به امنیت اطلاعات در این سیستم‌ها بسیار ضروری و حیاتی است.

11 ژوئن

اینترنت اشیاء و نرم افزار CRM

اینترنت اشیاء و نرم افزار CRM

اکنون در بسیاری از کسب و کارها، اطلاعات مشتریان و تاریخچه ارتباطات شرکت با آنها در نرم افزار CRM ثبت می‌گردد. در واقع نرم افزار CRM محلی برای مدیریت عملیات روزانه واحدهای فروش و خدمات پس از فروش است. اما دنیای CRM به سرعت در حال تغییر است و به زودی از فناوری اینترنت اشیاء می‌توان برای جمع آوری اطلاعات مشتریان و ثبت و تحلیل آنها در نرم افزار CRM استفاده نمود.

تا کنون شرکت‌ها سعی داشتند تا از محل و نحوه خرید مشتریان اطلاعات کسب کنند اما دیگر داشتن این اطلاعات عادی شده و مزیتی به شمار نمی‌رود. به تدریج تمام دستگاه‌های اطراف ما در حال اتصال به اینترنت هستند و ما با دنیایی از اطلاعات جدید درباره ویژگی‌ها و رفتارهای مشتریان روبرو خواهیم شد.

اینترنت اشیاء نام فناوری است که دستگاه‌های روزمره مانند یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی و خودرو را به اینترنت متصل می‌نماید. شرکت‌های ارائه کننده لوازم خانگی مدتی است که این فناوری را در محصولات خود بکار گرفته‌اند. این دستگاه‌های هوشمند امکانات جالبی دارند و به عنوان مثال می‌توانند زمان تمام شدن مواد غذایی و یا اتمام شستشوی لباس‌ها را از طریق اپلیکیشن‌های موبایل به شما اعلام کنند.

در ابتدا این امکانات فقط برای راحتی مصرف کننده طراحی شده بودند اما به تدریج مشخص شد که جمع آوری و پردازش این اطلاعات می‌تواند فرصت بسیار ارزشمندی برای تحلیل‌ها و اقدامات مرتبط با بازاریابی و فروش باشد.

امکان شناسایی مشتریان و چگونگی رفتار آنها، یکی از مهمترین نکات فروش برای تمام شرکت‌ها است. معمولا شرکت‌ها سعی می‌کنند با یکپارچه سازی نرم افزار CRM با نرم افزارهای حسابداری و پشتیبانی، اطلاعات کامل‌تری در مورد مشتری در اختیار کارکنان قرار دهند. به این ترتیب مشتری دیگر مجبور نیست تا در هر تماس، مشکل خود را از ابتدا توضیح دهد.

اکنون با اضافه شدن داده‌های دریافت شده از اینترنت اشیاء، اطلاعات شرکت از مشتری بسیار بیشتر و دقیق‌تر شده و حتی بدون نیاز به تماس مشتری، شرکت متوجه مسائل و مشکلات احتمالی مشتریان خواهد شد. برای نمونه یک تعمیرگاه خودرو را در نظر بگیرید که با استفاده از اطلاعات ارسالی از خودرو در مورد وضعیت فیلتر هوا و سایر قطعات می‌تواند به مشتری در مورد زمان تعویض هر قطعه یادآوری کند.

استفاده از نرم افزار CRM برای جمع آوری و نمایش اطلاعات بدست آمده از اینترنت اشیاء در کنار سایر اطلاعات، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا نیازهای مشتریان و زمان دقیق آنها را در اختیار داشته و بر خلاف گذشته دیگر منتظر درخواست از سمت مشتری نباشند.

در سال‌های آینده شرکت‌های ارائه کننده خدمات، بیشترین بهره برداری را از این فناوری خواهند داشت. بسیاری از خدماتی که این شرکت‌ها ارائه می‌کنند مانند سرویس‌های دوره‌ای، تعمیرات و نگهداری تجهیزات خانگی و حتی چکاپ دندان مواردی هستند که نیاز به یادآوری و اطلاع رسانی به مشتری دارند. بنابراین شرکت‌هایی که قادر باشند داده‌های مفید در مورد وضعیت خودرو، لوازم خانگی و حتی دندان‌های مشتری را توسط مسواک‌های هوشمند در اختیار داشته باشند، ‌می‌توانند به راحتی با ارسال یک ایمیل و یا SMS به مشتری اطلاع رسانی نمایند. این نوع ارتباطات موجب ایجاد مزیت رقابتی مهمی برای شرکت‌ها و وفاداری بیشتر مشتری می‌گردد.

نرم افزار CRM ، ابزار بسیار قدرتمندی است اما ارزش آن به میزان داده‌هایی است که در آن وجود دارد. با تمرکز بر تحلیل داده‌هایی که از طریق تجهیزات هوشمند دریافت می‌شود، شرکت‌ها می‌توانند به نیازهای مشتریان خود حتی پیش از درخواست آنها پاسخ دهند. این مزیت بسیار بزرگی است که شرکت را در ذهن مشتری از رقیبان خود کاملا متمایز می‌نماید.

10 آوریل

اتوماسیون بازاریابی با CRM

اتوماسیون بازاریابی با نرم افزار CRM

در گذشته نرم افزار CRM تنها برای ثبت اطلاعات مشتریان و به عنوان یک نرم افزار عملیاتی در واحد فروش استفاده می‌گردید. اما با اهمیت یافتن بحث همکاری بین تیم‌های بازاریابی و فروش و افزوده شدن امکانات اتوماسیون بازاریابی به آن، کاربردهای این نرم افزار بسیار گسترده‌تر شده است. نرم افزار CRM نه تنها اطلاعات مهم تجاری را ثبت می‌نماید، بلکه با پردازش و ارائه گزارشات تحلیلی به کشف الگوها، ارتباطات مهم و فرصت‌های فروش جدید کمک می‌نماید. مراحل اصلی فرایند بازاریابی در نرم افزار CRM به صورت زیر می‌باشد.

 1. ایجاد کمپین
 2. تعیین مشتریان هدف
 3. تعیین محصولات و پیشنهادهای مورد نظر
 4. تعیین بودجه کمپین
 5. طراحی پیام
 6. ارسال پیام به مشتریان
 7. دریافت پاسخ از مشتریان
 8. اندازه گیری نتایج و بازدهی کمپین
 9. محاسبه نرخ بازگشت سرمایه

بیشتر بخوانید

27 مارس

چالش‌های بازاریابی در دنیای امروز

چالش‌های بازاریابی

امروزه بسیاری از شرکت‌ها با مشتریان بالقوه خود از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار می‌کنند و اطلاع رسانی به مخاطبان بسیار سریع‌تر و ساده‌تر از گذشته شده است. اما از سوی دیگر، حجم داده‌های مشتریان بالقوه و ارتباطات آنها به سرعت به هزاران و حتی میلیون‌ها رکورد اطلاعاتی خواهد رسید که مطمئنا موجب سردرگمی کارشناسان بازاریابی با توجه به حجم و پیچیدگی داده‌های دریافتی خواهد شد. در این شرایط اجرای کمپین‌های بازاریابی، بدون داشتن ابزارهای اتوماسیون مناسب برای برنامه ریزی، اجرا و اندازه‌گیری اثربخشی تقریبا غیر ممکن است.

در دنیای امروزی، شرکت‌ها با چالش‌های بازاریابی متعددی مواجه هستند که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید

25 فوریه

مشتری مداری به زبان ساده

مشتری مداری

مشتری مداری همواره برای تمام کسب و کارها مفید بوده و توصیه شده است. اما امروزه رقابتی شدن شدید بازارها، توسعه شبکه‌های اجتماعی و قدرت انتخاب گسترده مصرف کنندگان موجب شده تا مشتری مداری به مهمترین مزیت رقابتی برای شرکت‌ها تبدیل شود.

اما مشتری مداری چیست؟ بر اساس تعریف مشتری مداری عبارت است از نوعی فرهنگ سازمانی که رفتارهای لازم جهت ارزش گذاشتن به مشتریان را به بهترین شکل ممکن ایجاد می‌نماید. همچنین بر اساس تعریفی دیگر مشتری مداری عبارت است از برداشت مشتریان از برآورده شدن خواسته‌ها و انتظارات آنها.

بنابراین نخستین گام در مشتری مداری این است که بدانیم “مشتری چه می خواهد؟” اگر بتوانیم پاسخ مناسب و کاملی برای این پرسش پیدا کنیم، آنگاه رضایت مندی و وفاداری مشتریان را خواهیم داشت.

در ادامه به معرفی خواسته‌ها و انتظارات با اهمیت از دیدگاه مشتریان خواهیم پرداخت که فراهم نمودن آنها توسط شما، کمک زیادی به ایجاد مشتری مداری خواهد نمود.

بیشتر بخوانید

16 دسامبر

توصیه‌های کاربردی در پیاده سازی صدای مشتری (VOC)

صدای مشتری (VOC) | توصیه‌های کاربردی در پیاده سازی صدای مشتری

صدای مشتری (VOC) مفهومی است که فرایند دریافت نظرات، خواسته‌ها و شکایات مشتریان در سازمان را توصیف می‌نماید. در واقع صدای مشتری، یک روش تحقیق در بازار است که مجموعه‌ای دقیق از نیازها، خواسته‌ها و انتظارات مشتریان را به صورت ساختار یافته و اولویت بندی شده در اختیار ما قرار می‌دهد.

امروزه برنامه صدای مشتری به بخشی مهم از استراتژی سازمان‌های پیشرو و مشتری مدار تبدیل شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2013 مشخص شد آن دسته از مدیران بازاریابی که دارای بالاترین میزان موفقیت در عملکرد خود هستند، 68 درصد بیشتر از سایرین از برنامه‌های صدای مشتری استفاده می‌کنند.

اکثر شرکت‌ها فکر می‌کنند که نیازها و انتظارات مشتریان خود را به خوبی می‌دانند اما معمولا اطلاعات آنها ناقص و حتی نادرست است. بدیهی است که این اطلاعات ناقص، تاثیرات منفی زیادی بر طراحی محصول، ارتباطات بازاریابی، عملکرد فروش، ارائه خدمات و در نهایت تجربه مشتری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

30 نوامبر

برترین ابزارهای مدیریتی در سال 2015

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی Bain، برترین ابزارهای مدیریتی مورد استفاده در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ در سال 2015 به صورت زیر است که همچنان مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در رتبه اول قرار دارد.

 برترین ابزارهای مدیریتی در سال 2015

بیشتر بخوانید

27 نوامبر

رضایت مشتری

رضایت مشتری

رضایت مشتری و بهبود تجربه مشتری موضوعاتی است که امروزه بیش از هر زمان دیگری به آنها پرداخته می‌شود و شرکت‌ها سعی می‌کنند در تمامی زمینه‌ها مطابق انتظار و خواست مشتریان عمل کنند. البته این رویکرد عمومی به مشتری مداری، بیش از آنکه به خاطر محبت و نوع دوستی باشد، از روی اجبار است و شرکت‌ها از آن به عنوان یک استراتژی رقابتی برای افزایش درآمد و سودآوری استفاده می‌کنند.

چند دهه پیش هنری فورد به مشتریان خود گفت هر رنگ اتومبیل که بخواهند به آنها خواهد داد به شرط آن که مشکی باشد. اما ‌امروزه تولیدکنندگان خودرو در کشورهای صنعتی، امکان طراحی و خرید خودروهای کاملا سفارشی را از طریق وب سایت خود برای مشتریان فراهم نموده‌اند تا آنها بتوانند خودرویی مطابق سلیقه خود داشته باشند.

در سال‌های‌ اخیر که توسعه روز افزون تکنولوژی و حضور رقبای متعدد در بازار، موجب فزونی عرضه نسبت به تقاضا شده است، برای شرکت‌ها چاره‌ای جز جلب رضایت مشتری باقی نمانده است. در هر نقطه از جهان که بازار انحصاری به بازار رقابتی تبدیل گردد، حتما رویکرد مشتری مداری و جلب رضایت مشتری نیز به عنوان یکی از اصول اولیه کسب و کار تلقی خواهد شد.

بیشتر بخوانید

16 نوامبر

کاربرد مدل AIDA در بازاریابی و فروش

مدل AIDA در بازاریابی و فروش

مدل AIDA یکی از کاربردی‌ترین مدل‌های بازاریابی است که به معرفی مراحلی می‌پردازد که هر مشتری در طی فرایند خرید از آنها عبور می‌نماید. در واقع این مدل به کارشناسان بازاریابی و فروش کمک می‌نماید تا درک بهتری از فرایند فروش داشته باشند.

مراحل مدل AIDA

 • آگاهی (Awareness): در این مرحله مشتری از وجود برند، محصول و یا خدمات شما مطلع می‌گردد.
 • علاقه (Interest): در این مرحله مشتری از مزایای محصول و یا خدمات شما مطلع شده و درصورتیکه آنها را مهم تشخیص دهد، علاقمند به تحقیق و دریافت اطلاعات بیشتر خواهد شد.
 • اشتیاق (Desire): مشتری از لحاظ عاطفی با محصول و برند شما ارتباط برقرار کرده و تمایل زیادی به داشتن محصول شما دارد.
 • اقدام (Action): در این مرحله مشتری اقدام به خرید یا هر عمل دیگر مورد انتظار شما مانند عضویت در خبرنامه و … می‌نماید.
 • نگهداری (Retention): شرکت‌های موفق هر فروش را شروع یک رابطه بلند مدت با مشتری می‌دانند و از همان لحظه به دنبال کسب رضایت مشتری و تبدیل او به یک مشتری وفادار هستند.

بیشتر بخوانید