ارزیابی سرنخ ها در 10 دقیقه

ارزیابی سرنخ ها در ۱۰ دقیقه

یکی از نکات مهم در بازاریابی و فروش این است که معمولا هشتاد درصد سرنخ ها هیچگاه به مشتری تبدیل نمی‌شوند و فقط وقت کارکنان شما را تلف می‌کنند. بنابراین شما باید فرایند مشخصی را تعریف کنید که کارکنان فروش با استفاده از آن بتوانند سرنخ ها را با سرعت و دقت مناسب ارزیابی نموده و آنها را تایید یا رد نمایند. در این مقاله قصد داریم روش ارزیابی سرنخ ها و همچنین جلب اعتماد آنها در یک مکالمه تلفنی 10 دقیقه‌ای را بررسی نماییم.

دقیقه 1: هدف از مکالمه ارزیابی سرنخ است

این یک مکالمه جهت ارزیابی است، بنابراین مهم است که فضای مکالمه را به درستی تعریف کنید. خود را در موقعیت شخص تصمیم گیرنده قرار دهید. همواره به خاطر داشته باشید که شما در حال ارزیابی سرنخ هستید و نه متقاعد کردن او برای خرید از شما.

دقیقه 2: سرنخ چرا و چگونه با شما تماس گرفته است؟

آنها چگونه با شما آشنا شده‌اند و چرا تصمیم به تماس گرفته‌اند؟ شناخت زمینه و اطلاعات قبلی سرنخ بسیار مهم است. اگر سرنخ از طریق آگهی تماس گرفته است، احتمالا شناخت چندانی در مورد شرکت و نحوه ارائه خدمات ندارد. اما اگر از طریق معرفی دیگران با شما تماس گرفته است، پس احتمالا اطلاعات اولیه‌ای هم در مورد شما دارد و جلب اعتماد او ساده‌تر است. همچنین نحوه آشنایی مشتری را در نرم افزار CRM ثبت نمایید تا در آینده بتوانید گزارشی از اثربخشی کانال‌های بازاریابی داشته باشید.

دقیقه 3: شناخت کلی سرنخ

در این مرحله شما باید یک آشنایی کلی با سرنخ و زمینه‌های فعالیت آن بدست آورید. هدف اصلی این است که متوجه شوید که آیا سرنخ می‌تواند یک مشتری بالقوه برای شما باشد یا خیر. اما مراقب باشید که سرنخ شروع به ارائه توضیحات مفصل و طولانی نکند. از آنها بخواهید که خود را ظرف یک تا دو دقیقه معرفی کنند و یا به جای درخواست معرفی، از آنها سوالات کلیدی مشخصی بپرسید تا سریعتر به آشنایی کلی برسید.

دقیقه 4: آشنایی با هدف سرنخ

مشتری اکنون در چه موقعیت و وضعیتی قرار دارد و به کجا می‌خواهد برسد؟ این سوال هم شما را با هدف نهایی مشتری آشنا می‌کند و هم موضوع مکالمه را بر روی اهداف متمرکز می‌کند تا شما بتوانید در ادامه در مورد کمک‌های قابل ارائه برای رسیدن به این اهداف صحبت کنید.

دسترسی به ادامه این مقاله برای اعضای سایت امکان پذیر است.
ثبت‌نام