اینترنت اشیاء و نرم افزار CRM

اینترنت اشیاء و نرم افزار CRM

اکنون در بسیاری از کسب و کارها، اطلاعات مشتریان و تاریخچه ارتباطات شرکت با آنها در نرم افزار CRM ثبت می‌گردد. در واقع نرم افزار CRM محلی برای مدیریت عملیات روزانه واحدهای فروش و خدمات پس از فروش است. اما دنیای CRM به سرعت در حال تغییر است و به زودی از فناوری اینترنت اشیاء می‌توان برای جمع آوری اطلاعات مشتریان و ثبت و تحلیل آنها در نرم افزار CRM استفاده نمود.

تا کنون شرکت‌ها سعی داشتند تا از محل و نحوه خرید مشتریان اطلاعات کسب کنند اما دیگر داشتن این اطلاعات عادی شده و مزیتی به شمار نمی‌رود. به تدریج تمام دستگاه‌های اطراف ما در حال اتصال به اینترنت هستند و ما با دنیایی از اطلاعات جدید درباره ویژگی‌ها و رفتارهای مشتریان روبرو خواهیم شد.

اینترنت اشیاء نام فناوری است که دستگاه‌های روزمره مانند یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی و خودرو را به اینترنت متصل می‌نماید. شرکت‌های ارائه کننده لوازم خانگی مدتی است که این فناوری را در محصولات خود بکار گرفته‌اند. این دستگاه‌های هوشمند امکانات جالبی دارند و به عنوان مثال می‌توانند زمان تمام شدن مواد غذایی و یا اتمام شستشوی لباس‌ها را از طریق اپلیکیشن‌های موبایل به شما اعلام کنند.

در ابتدا این امکانات فقط برای راحتی مصرف کننده طراحی شده بودند اما به تدریج مشخص شد که جمع آوری و پردازش این اطلاعات می‌تواند فرصت بسیار ارزشمندی برای تحلیل‌ها و اقدامات مرتبط با بازاریابی و فروش باشد.

امکان شناسایی مشتریان و چگونگی رفتار آنها، یکی از مهمترین نکات فروش برای تمام شرکت‌ها است. معمولا شرکت‌ها سعی می‌کنند با یکپارچه سازی نرم افزار CRM با نرم افزارهای حسابداری و پشتیبانی، اطلاعات کامل‌تری در مورد مشتری در اختیار کارکنان قرار دهند. به این ترتیب مشتری دیگر مجبور نیست تا در هر تماس، مشکل خود را از ابتدا توضیح دهد.

اکنون با اضافه شدن داده‌های دریافت شده از اینترنت اشیاء، اطلاعات شرکت از مشتری بسیار بیشتر و دقیق‌تر شده و حتی بدون نیاز به تماس مشتری، شرکت متوجه مسائل و مشکلات احتمالی مشتریان خواهد شد. برای نمونه یک تعمیرگاه خودرو را در نظر بگیرید که با استفاده از اطلاعات ارسالی از خودرو در مورد وضعیت فیلتر هوا و سایر قطعات می‌تواند به مشتری در مورد زمان تعویض هر قطعه یادآوری کند.

استفاده از نرم افزار CRM برای جمع آوری و نمایش اطلاعات بدست آمده از اینترنت اشیاء در کنار سایر اطلاعات، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا نیازهای مشتریان و زمان دقیق آنها را در اختیار داشته و بر خلاف گذشته دیگر منتظر درخواست از سمت مشتری نباشند.

در سال‌های آینده شرکت‌های ارائه کننده خدمات، بیشترین بهره برداری را از این فناوری خواهند داشت. بسیاری از خدماتی که این شرکت‌ها ارائه می‌کنند مانند سرویس‌های دوره‌ای، تعمیرات و نگهداری تجهیزات خانگی و حتی چکاپ دندان مواردی هستند که نیاز به یادآوری و اطلاع رسانی به مشتری دارند. بنابراین شرکت‌هایی که قادر باشند داده‌های مفید در مورد وضعیت خودرو، لوازم خانگی و حتی دندان‌های مشتری را توسط مسواک‌های هوشمند در اختیار داشته باشند، ‌می‌توانند به راحتی با ارسال یک ایمیل و یا SMS به مشتری اطلاع رسانی نمایند. این نوع ارتباطات موجب ایجاد مزیت رقابتی مهمی برای شرکت‌ها و وفاداری بیشتر مشتری می‌گردد.

نرم افزار CRM ، ابزار بسیار قدرتمندی است اما ارزش آن به میزان داده‌هایی است که در آن وجود دارد. با تمرکز بر تحلیل داده‌هایی که از طریق تجهیزات هوشمند دریافت می‌شود، شرکت‌ها می‌توانند به نیازهای مشتریان خود حتی پیش از درخواست آنها پاسخ دهند. این مزیت بسیار بزرگی است که شرکت را در ذهن مشتری از رقیبان خود کاملا متمایز می‌نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: crmfa.com/?p=3453