رضایت مشتری

رضایت مشتری

رضایت مشتری و بهبود تجربه مشتری موضوعاتی است که امروزه بیش از هر زمان دیگری به آنها پرداخته می‌شود و شرکت‌ها سعی می‌کنند در تمامی زمینه‌ها مطابق انتظار و خواست مشتریان عمل کنند. البته این رویکرد عمومی به مشتری مداری، بیش از آنکه به خاطر محبت و نوع دوستی باشد، از روی اجبار است و شرکت‌ها از آن به عنوان یک استراتژی رقابتی برای افزایش درآمد و سودآوری استفاده می‌کنند.

چند دهه پیش هنری فورد به مشتریان خود گفت هر رنگ اتومبیل که بخواهند به آنها خواهد داد به شرط آن که مشکی باشد. اما ‌امروزه تولیدکنندگان خودرو در کشورهای صنعتی، امکان طراحی و خرید خودروهای کاملا سفارشی را از طریق وب سایت خود برای مشتریان فراهم نموده‌اند تا آنها بتوانند خودرویی مطابق سلیقه خود داشته باشند.

در سال‌های‌ اخیر که توسعه روز افزون تکنولوژی و حضور رقبای متعدد در بازار، موجب فزونی عرضه نسبت به تقاضا شده است، برای شرکت‌ها چاره‌ای جز جلب رضایت مشتری باقی نمانده است. در هر نقطه از جهان که بازار انحصاری به بازار رقابتی تبدیل گردد، حتما رویکرد مشتری مداری و جلب رضایت مشتری نیز به عنوان یکی از اصول اولیه کسب و کار تلقی خواهد شد.

تعریف رضایت مشتری

مشتری پس از دریافت خدمات و یا استفاده از یک کالا، ممکن است راضی یا ناراضی باشد. اما رضایت چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟ رضایت احساس مثبتی است که در فرد پس از استفاده از کالا یا دریافت خدمات ایجاد می‌گردد. این احساس بستگی مستقیمی به سطح انتظارات مشتری و کیفیت محصول یا خدمات دارد.

اگر محصول و خدمات دریافت شده توسط مشتری، هم سطح انتظارات او باشد، مشتری احساس رضایت می‌کند و در صورتیکه کیفیت ارائه شده فراتر از انتظار او باشد، مشتری احساس ذوق زدگی و خشنودی خواهد کرد. در نهایت بدیهی است که کیفیت پایین‌تر کالا و خدمات نسبت به انتظار مشتری، موجب نارضایتی مشتری خواهد شد.

بنابراین میزان رضایت یا نارضایتی هر مشتری، همواره رابطه مستقیمی با فاصله موجود بین انتظارات مشتری و سطح کیفیت محصولات و خدمات دارد.

تاثیر رضایت مشتری بر کسب و کار

رضایت مشتری از جهات مختلفی بر روی کسب و کار تاثیرگذار است و از دید فروش نیز به شیوه‌های زیر موجب افزایش درآمد و سودآوری شرکت می‌گردد.

  • تکرار خرید کالا و خدمات
  • خریداری سایر محصولات و خدمات
  • معرفی شرکت و محصولات آن به دیگران

بنابراین مشتریان راضی به صورت ناخودآگاه به کانال‌های تبلیغاتی ما تبدیل می‌شوند که نه تنها هزینه‌ای برای شرکت ندارند بلکه بسیار موثرتر از سایر رسانه‌های تبلیغاتی نیز هستند.

امروزه در شرکت‌های موفق، برنامه‌های ارتباط با مشتری به منظور جلب رضایت و وفاداری مشتریان به جدیت دنبال می‌شوند و دیگر هیچ فروشنده حرفه‌ای به تنها یک بار فروش به هر مشتری فکر نمی‌کند. شرکت‌ها اکنون به دنبال ارتباطات بلندمدت با مشتریان هستند و هزینه‌های لازم برای جلب رضایت و وفادار کردن مشتری را به عنوان یک سرمایه گذاری دیده و از آن استقبال می‌کنند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که مشتریان ناراضی در انتقال نارضایتی خود به دیگران فعال‌تر عمل می‌کنند و چندین برابر مشتریان راضی، در مورد تجربه منفی خود با دیگران صحبت خواهند کرد. از طرفی مشتریان اکنون به طیف وسیعی از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های اینترنتی دسترسی دارند که می‌توانند به راحتی نظرات خود را در سطح گسترده‌ای منتشر نمایند. بنابراین شرکت‌ها باید بیشتر از گذشته، نگران رضایت مشتری و بصورت جدی پیگیر شکایات و انتقادات مشتریان ناراضی باشند.

دسترسی به ادامه این مقاله برای اعضای سایت امکان پذیر است.
ثبت‌نام 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *