نیازهای مشتریان

درک نیازهای مشتریان

شرکت‌های موفق همواره در صدد شناسایی خواست‌ها و نیازهای مشتریان خود می‌باشند. آنها در مورد مصرف کننده تحقیق می‌کنند. گروه‌های مختلف مشتریان را مورد توجه قرار می‌دهند. شکایت‌های مشتریان را تجزیه و تحلیل و بررسی می‌نمایند و درباره هر نوع محصول یا خدمت، اطلاعاتی را جمع آوری می‌نمایند. این شرکت‌ها فروشندگان را آموزش می‌دهند تا همواره گوش به زنگ نیازهای برآورده نشده مشتریان باشند.

در شرکت‌های موفق، اعضای سازمان در تمام سطوح، حتی مدیریت ارشد، همواره با مشتریان در ارتباط نزدیک هستند و برای درک نیازهای مشتریان پیوسته تلاش می‌کنند. برای مثال، مدیران ارشد وال مارت هر هفته به فروشگاهها سر می‌زنند و با مشتریان گفتگو می‌کنند و مدیران “دیسنی ورلد” سالی یک هفته به صورت کارمند جزء درمی‌آیند، بلیت از مشتریان می‌گیرند، ذرت بو داده می‌فروشند یا افراد را سوار و پیاده می‌کنند. در هتل بین المللی “ماریوت”، مدیرعامل شخصا ۱۰ درصد از هزاران نامه و فرم نظرسنجی رسیده از مشتریان را مطالعه می‌کند.

شرکتهای بزرگ به خوبی از نوع، مکان، زمان، و چگونگی خواست‌ها، تقاضاها و نیازهای مشتریان آگاهی دارند. شرکت کوکا کولا خوب می‌داند که شهروندان آمریکایی در هر لیوان نوشابه ۳ قطعه یخ می‌اندازند، هر سال ۶۹ تصویر تبلیغاتی شرکت را مشاهده می‌کنند و ترجیح می‌دهند که قوطی نوشابه را در ۳۵ درجه فارنهایت از دستگاه تحویل بگیرند. همچنین آنها می‌دانند که یک میلیون آمریکایی هر روز صبح با صبحانه نوشابه می‌نوشند.

پایه و اساس بازاریابی اثربخش بر این قرار دارد که بازاریاب‌ها درباره جزئیات نیازهای مشتریان، همه چیز را بدانند. بیشتر شرکت‌ها درباره مسائل بسیار جزئی، تحقیق می‌کنند و اطلاعات بسیار زیادی را جمع آوری می‌نمایند.

بنابراین بیشتر شرکت‌هایی که در زمینه بازاریابی فعالیت می‌کنند، پاسخ‌هایی درباره نوع، مکان، زمان و چگونگی تقاضاهای مشتریان را می‌دانند. اطلاعات جزئی به تدریج انباشته می‌شود و برای طرح ریزی استراتژی‌های بازاریابی مطالب مهمی را در اختیار دست اندرکاران قرار می‌دهد.

بازاریاب‌ها برای اینکه بر تقاضای مشتریان تاثیر بگذارند باید درباره یک پرسش دیگر هم پاسخ مناسبی به دست آورند. پس از آگاهی از چه، کجا و چگونه بودن تقاضا، آنها باید در مورد علت‌ها هم بدانند. چه چیز باعث می شود که ما خواهان چیزهایی شویم که می‌خریم؟ این سخت ترین پرسشی است که باید به آن جواب داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: crmfa.com/?p=221